Події Україна

В Україні змінять пенсійний вік

В Україні вже найближчим часом доведеться розглянути питання перегляду пенсійного віку. Демографічна ситуація погіршується, а через зарплати в конвертах дефіцит Пенсійного фонду залишається на високому рівні. Про те, як і чому в Україні можуть переглянути вік виходу на заслужений відпочинок – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

 

Підвищення пенсійного віку: непопулярний крок, але уникнути не вдасться

В Україні один із найнижчих в Європі вік виходу на пенсію. На його підвищення вже зважилися в сусідніх країнах, наприклад, Білорусі, у нас же в межах реформи 2017-го ввели приховане підвищення пенсійного віку і тільки для тих, хто не зможе заробити 35 років стажу до 2027-го.

Головний аргумент противників підвищення пенсійного віку – низька середня тривалість життя. Наприклад, чоловіки в середньому живуть до 67 років. Правда, тут потрібно враховувати, що в цій статистиці враховується смертність у будь-якому віці: як при народженні, так і в молодому віці. Під час оцінки можливості перегляду пенсійного віку до уваги беруть тривалість життя тих, хто дожив до 60 років. І вони, як пояснює аналітик Єгор Комов, мають усі шанси “дотягнути” до 74-75 років.

Найближчим часом питання перегляду пенсійного віку не розглядають, але рано чи пізно до цього кроку доведеться прийти. Ось лише кілька цифр:

у 2030-му близько 60% українців отримуватимуть пенсію близько мінімальної (через недостатню кількість стажу, оцінки Світового банку);

у 2050-му кожен третій українець досягне пенсійного віку;

кількість українців за 20 років може скоротитися на 28%.

І в Кабінеті міністрів, і у Верховній Раді переконують, що зараз перегляд пенсійного віку не розглядають. Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко пояснює OBOZREVATEL: за всіма міжнародними критеріями 60 років уже не можна вважати літнім віком. Ба більше, в рекомендаціях ООН йдеться, що підвищувати пенсійний вік до 65 років можна практично в будь-якій країні.

Правда, в експертному середовищі є і ті, хто з такими оцінками не згоден. Наприклад, аналітик Володимир Мазуренко впевнений, що з урахуванням тіньової зайнятості та сірих зарплат, є можливості поліпшити співвідношення між працівниками та пенсіонерами без перегляду віку виходу на заслужений відпочинок.

Чтайте також:  Одіозна "слуга" Третьякова вимагає, аби держслужбовців не відправляли на пенсію

“Чи потрібно переглядати пенсійний вік? Думаю, що так. Але насамперед нам потрібно вирішити проблему тіньової зайнятості, зарплат у конвертах. Є ресурс і потенціал уже зараз ухвалювати рішення, які дозволять наповнити Пенсійний фонд. Я виступав перед аудиторією молодих людей і питав про те, що вони думають про майбутню пенсію. Більшість сказала, що не думають про неї і взагалі не впевнені, що пенсія до того моменту буде виплачуватися. Поки ми так ставимося до свого майбутнього, змусити роботодавців платити чесно буде складно”, – каже Мазуренко.

Як накопичити на пенсію самостійно

В Україні середня пенсія становила 3,3 тис. грн, це всього лише близько 30% від середньої зарплати по країні. Причому навіть таку суму левова частка українців отримати на заслуженому відпочинку не зможе. Якщо частину зарплати платять у конверті або зарплата перебуває на рівні середньої по країні, то виплата буде значно меншою

Якщо за 20 років накопичити в банку 2 млн грн, після несподіваного закриття повернуть усього лише 10% – 200 тис. Тому краще відкривати рахунки в різних банках так, щоб максимальна сума вкладу не перевищувала 200 тисяч. Щоб диверсифікувати (розділити) ризики, також можна відкрити і валютний рахунок. У середньому українець може відкладати до 30% свого доходу, пояснив фінансовий консультант Олексій Половинкін.

Якщо заробітна плата стабільно перебуває на рівні $500, то за 20 років можна накопичити $36 тисяч. На безбідну старість цієї суми може не вистачити, але і голодувати не доведеться. Якщо ж українцю з середньою зарплатою в Києві почати збирати в 25 років, то до 60 років можна зібрати близько $63 тис. Варто враховувати, що розрахунки – орієнтовні і не враховують відсотки за банківськими вкладами. Як каже експертка у сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко, в Україні банківський вклад – швидше спосіб короткострокової інвестиції.

Джерело.